FAYANS USTASI

FAYANS USTASI

FAYANS HAKKINDA FAYANS USTASI

Posted at 17 Nisan 2017 | By : | Categories : FAYANS USTASI | 0 Comment

FAYANS HAKKINDA FAYANS USTASI

Tuvalet ve banyolara dekorasyonda pek özen gösterilmez genellikle. İnsanlar daha çok salon, mutfak ve yatak odası dekorasyonuna odaklanırlar. Ancak banyo ve tuvalet dekorasyonu oldukça önemlidir. Her şeyden önce, bu mekanlarda en önemli olan unsur, seçeceğiniz fayans ya da benzeri döşeme malzemelerinin şekli, rengi, deseni, dokusu vb. özellikleridir.

Tuvalet ve Banyo için Fayans Modelleri ne olabilirle ilgili yukardan galerimizi gezebilirsiniz.

Islak zemin olarak geçen bu mekanlarda kesin bir su yalıtımı sağlayacak malzeme seçmeniz gerekmektedir. Bu konuda ustanızın mahareti de önemli tabi ki burda devreye b,z giriyoruz. Fanaysın kullanım alanlarının başında gelen banyo ve tuvaletler için değişik resim örneklerine yer vermek istedim. Özellikle farklı desenleriyle ve uygulama kolaylıklarıyla dikkat çeken fayans modelleri ilerleyen günlerde daha da zenginleşecek gibi duruyor.Aslında fayans ve seramik üzerine söylenebilecek çok şey var ama şimdilik bu incelememde örnek resimlere yer vermeyi yeterli görüyoruz.Banyo dekorasyonunda bu ürünlerin önemi oldukça büyük. Banyo ve tuvaletlerde kullanımlarına yönelik diğer resimleri de arşivmizde bulabilirsiniz. Banyo ve tuvalet dekorasyonunda, her tarafı tıkış tıkış eden gereksiz eşyalardan kurtulmanızı öneriyoruz. Dekoratif tuvalet ve banyo dolapları kullanabilirsiniz. Tabi ki kullanacağınız dolapların rengi ile, fayanslarınızın renkleri uyum içinde olmalıdır.

Ev hanımlarının en çok vakit geçirip en fazla yoruldukları yer mutfaklarımızdır. Mutfakların dekorasyonunda kullanılacak fayans modelleri mutfaklarımızın şıklığına ve estetiğine büyük ölçünde katkı sağlamaktadır. Piyasada bulunan mutfak fayans modellerinin şıklığı gerçektende göz alıcı ve bu konuda seçim yapıcak olanları mutfaklarındaki fayansları yenilemeyi düşünen kişileri bu seçimde bir hayli zorlayacaktır.

Banyoları,Wcleri,bazen salonları,sık olarak mutfakları ve suyla haşir neşir olan alanlarda sıkça kullandığımız fayans. İşleriniz için bizden fiyat alabilirsiniz ama önce

fayans nedir

Fayans neye yarar gibi sorularınıza cevap bulalım. Fayans aslında seramiktir ama daha modernleştirirsek;

Fayans adını İtalya’nın seramikleri ile ünlü şehri Faenza’dan almıştır.

Fayans bileşimi: Kil, kaolin, kuvars, feldispat ve kalker benzeri seramik maddelerin çeşitli oranlarda karışımından oluşur. kil,kaolin,kuvars ve feldispat seramik değildir bu yüzden ‘benzeri seramik maddeler’ tabiri doğru değildir.İlk fayans doğu ülkelerinde 8’nci yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Bu sır Araplar aracılığıyla Sicilya’ya ve İspanya’ya geçti. Daha sonra bu bölgelerden İtalya ve Fransa doğru ilerleme gösterdi.

Fayansın Döşemesi: Fayansları döşerken duvar fayansının döşenmesi bittikten sonra yer fayanslarını döşemenizde fayda vardır. Çünkü yer fayansının çizgilerini duvardaki fayansların çizgisine göre hizalama şansınız vardır. Eğer ilk önce yer fayansını döşerseniz, duvar fayansının çizgilerini yerdekilere göre ayarlamakta biraz zorlanabilirsiniz ve görüntü bozukluğu yaşanabilir.<br /><strong><br /></strong></p>

Fayansların Alt Zeminin Hazırlanması:Eski binalarda yerde ve duvarlar da genellikler çukurlar ve çatlaklar vardır. Bu nedenle fayans döşemesine başlamadan önce spatül macununu sürmek gerekir. Spatül macununu, geniş bir fırçayla veya metal bir fırçayla çatak ve çukurluklar gidene kadar sürmelisiniz. Spatül macunu sürdükten sonra 3 saate kadar kurumasını bekleyin. Bu sırada odanın alanını ölçün, orta yerini bulun ve işaretleyin. Dik açılarda karoları düzgün döşeyebilmek için ip geçirmeniz faydalı olacaktır. Ip, yan duvarla tam paralel olmalıdır. İpi düzgün bir şekilde geçirdiyseniz, bu ipe göre fayansları döşeyebilirsiniz.

Karoların kesilmesi ve yapıştırılması:

Fayansları yapıştırmak için kullanıma hazır bir yapıştırıcı kullanmanızda fayda vardır. Fakat eğer çimento ile yapıştıracaksanız fayansları, yapıştırıcıyı suyla ve çimentoyla karıştırıp, tam kıvamına geldiğinde yapıştıracağınız alan sürün. Fayanslar tezgâhın üstüne veya boru üstüne falan döşeyecekseniz karışımın içine öz yapıştırıcı (Elasti) koymayı da unutmayın. Elasti fayansların yapışmasında daha güçlü etki yaratmaktadır. Yapıştırıcı tam kıvamına geldiği zaman, malayla karışımı alt zemine sürün. Her seferinde, bir defa da çalışabileceğiniz kadar karışım hazırlayın. Yani 1 ile1,5 m2. Düz bir yüzey elde edinceye kadar dişli bir ıspatula ile karin. Ispatulanın dişlerinin de küçük olmamasına dikkat edin, bu genelde fayansın aralıklarına bağlıdır. Sonra ilk fayansı duvarın kenarına koyarak başlayın ve diğer fayansları bu ilk karonun hizasında sıralayın. Eğer kullanacağınız yapıştırıcıda herhangi bir kabuklaşma olursa, o yapıştırıcıyı bir daha kullanmazsınız. Yenisini kullanmanız gerekmektedir. Bir de herhangi bir fayansı köşeye falan yerleştirmeniz gerektiğinde kesmeniz gerekiyorsa, bir fayans kesme aleti ile ölçüsünü alıp düzgün bir şekilde kesmeniz gerekmektedir. Fayans kesme aletinin ayarlanması son derece basittir ve kolayca kesilebilir. Eğer yuvarlak şekiller kesmeniz gerekiyorsa, fayansın üzerine keseceğiniz şekli çizdikten sonra fayans kerpeteni ile milimetrelik parçalar halinde fayansı kırıp çıkarabilirsiniz.</p>

Fayans Yapılışı:Kil, kaolin, kuvars, feldispatve kalker benzeri seramik maddeler belirli oranlarda karıştırıkarak özel kalıplarda sıkıştırılır. Sıkıştırılara biçimlendirme işlemi sonrasında 900°C’nin üzerinde bir sıcaklıkta pişirilir. Bu şekilde bir yüzü sırlı diğer yüzü gözenekli bir yapı elde edilir. Fayans önce sırsız sonera sırlı olmak üzere iki defa fırınlanır.

Karo Fayans:Banyo mutfak gibi ıslak zeminlerde duvar ve tezgahları kaplama gereci olarak kullanılır.

Kare ve dikdörtegen çeşitleri vardır. TS 202’ye göre 150*150*5,5 mm yada150*50*5,5 mmdir
Fayans Çeşitleri
Döşeme yerlerine göre sınıflandırılırlar
Ortaya döşenen Fayan

Kenara döşenen(terminezon) fayans

Köşeye döşenen(çift terminezon) fayans.

Fayans İle Seramik Arasındaki Fark

Fayans ve seramik arasında ne gibi bir farklılık var diye merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle seramik kelimesinin mühendislikte çok geniş anlamda kullanıldığını belirtelim. Taş, toprak ve bunlardan üretilen hemen her türlü malzeme seramik sayılmaktadır. Beton, cam, kiremit, porselen vb ürünler seramik olarak kabul edilmektedir. Yani doğadaki taşlar bile seramik sayılır. Fayans da bir seramik türüdür. İsmini İtalya’nın Faenza şehrinden alır. Ayrıca fayansın da seramiğin de hammaddesi topraktır ve benzer tekniklerle imal ediliriler.

AKSOY FAYANS DEKORASYON

ADRES: Kazımkarabekir Mahallesi ÜMRANİYE/İSTANBUL

EMAİL: info@fayansdekorasyon.com

FAYANS SERAMİK USTAMIZ

EROL AKSOY : 0546 685 58 45

ÜCRET SİZ KEŞİF VE FİYAT BİLGİSİ İÇİN ARAYABİLİRSİNİZ

About admin

Leave a Comment